День десятий. Німеччина та Португалія у чвертьфіналі

Андрій Левківський
Євро-2012, матч Португалія-Нідерланди. Фото: AFP
У неділю Львів і Харків прощалися з Євро-2012. Останні матчі групи В доволі довго тримали всіх у напрузі, але підсумок нікого не здивував. Збірні Німеччини та Португалії пробилися в 1/4 фіналу, а збірним Данії та Нідерландам доводиться пакувати валізи.

Перед останнім туром у групі В були дві основні інтриги. Перша -  чи зможе продовжити боротьбу збірна Нідерландів. Для цього голландці  повинні були перегравати португальців з різницею в два м’ячі, і очікувати, що німці здолають данців. Друга – чи не стане Німеччина "третім зайвим". Це могло трапитись за умови перемог Португалії і Данії. Однак дива таки не сталось.

Обидва матчі  розпочалися з атак команд, які вважалися фаворитами, а саме Нідерландів і Німеччини. І самі ці дві команди доволі швидко відкрили рахунки у своїх матчах. Голландцям для цього знадобилося лише 11 хвилин: Роббен обіграв двох захисників на правому краю штрафного майданчика і вивів ван дер Варт на ударну позицію, півзахисник «помаранчевих» довго не розмірковуючи з 25 метрів відправив круглого у правий кут воріт.

Німцям для того, аби вразити ворота Андерсона, знадобилося 18 хвилин: після вкидання з-за бокової Мюллер отримав м'яч у штрафному майданчику, розгорнувся і прострілив у центр, звідки Лукас Подольскі впевнено вразив ворота.

Попри те, що в обох матчах змінився рахунок, ситуація в турнірній таблиці не змінилася. Німці і португальці за таких умов виходили в чвертьфінал, і, звичайно, це аж ніяк не влаштовувало насамперед  Данію. І данці доволі швидко і головне несподівано відновили паритет. Після подачі кутового Бендтнера головою скинув круглого поближче до воріт, де Крон-Делі теж головою переправив снаряд у ворота. А в цій ситуації зайвими вже ставали португальці.

Не відомо, чи їм повідомили, чи вони це відчули, але саме після голу у Львові, Португалія заграла так, що голландці були змушені не лише відійти назад, а й банально вибивати м’яч абикуди, щоб розрядити ситуацію. Цікаво, що група атаки збірної Нідерландів воліла взагалі назад не повертатися, а очікувати м’яча на половині поля суперника і саме цим користались португальці. Вони спокійно підбирали м’яч на власній половині поля, на крилах пролітали центр і змушували працювати як захист так і голкіпера.

Особливо активним у португальців був Кріштіану Роналду, який за перші два матчі потрапив під шквал критики. Цього разу найдорожчий гравець світу діяв різноманітно і ефективно: забіги з наступним зміщенням в центр і ударом по воротах, хороша позиційна гра при стандартах, зручні для партнерів передачі. І цілком справедливо, що саме Кріштіану відновив рівновагу. Жоау Перейра гарною наскрізною передачею вивів капітана на побачення з голкіпером - і рахунок зрівнявся 1:1.

БІЛЬШЕ ФОТО. ПОРТУГАЛІЯ - НІДЕРЛАНДИ

Забивши гол, португальці не зменшили оберти. Нані, Мейрелеш, Роналду, Велозу - всі вони мінімум по разу небезпечно загрожували воротам Нідерландів. Активними учасниками моментів збірної Португалії були і голландські захисники, які кілька разів дозволяли собі грубі помилки, віддаючи м'яч форвардам команди Бенту. До усіх бід помаранчевих попереду в них теж абсолютно «розклеїлася» гра і свисток на перерву був у буквальному значенні порятунком для Нідерландів.

Так само свистка на перерву очікували і у Львові данці, які після взяття воріт займалися вже звичною для себе справою на нинішньому чемпіонатів - відбивалися від атак суперника.

БІЛЬШЕ ФОТО. ДАНІЯ - НІМЕЧЧИНА

Щоправда і після перерви данці продовжували сидіти в захисті, і не тому, що їх влаштовував рахунок, однак німці не залишили їм вибору. Все, на що сподівалися скандинави, що німці будуть берегти сили, а паралельно голландці знову вийдуть вперед.

І в принципі ці надії були не безпідставні. У харківському матчі початок тайму знову був за помаранчевими. Щоправда особливої небезпеки створити найкраща атака кваліфікаційного турніру Євро-2012 ніяк не могла. Банальні навіси з флангів ставали здобиччю португальців, а до ударів по воротам Патрісіу справа практично  не доходила.

Своєю чергою португальці виглядали більш спокійними і намагались спіймати суперника на стрімких контратак. На 74-й хвилині рахунок у Харкові знову змінився, і знову в центрі уваги опинився Роналду, який завершив швидкий контрнаступ своєї команди – 2:1.

Уся увага знову перемістилась до Львова, адже, якщо данці забили б гол, Німеччина могла б залишитися без чвертьфіналу. Цікаво, що ледь забили португальці, у Данії був просто чудовий момент для взяття воріт, при тому що весь попередній час вони практично безвилазно сиділи на власній половині поля. Але Бендтнеру не вистачило влучності, аби перекинути снаряд через Нойєра. Німці, відчувши, що пахне смаженим, включили швидкість і вже через кілька хвилин Бендер приймав привітання партерів.

Кінцівки обох матчів вже були не настільки яскравими: усі потуги Данії та Нідерландів щось змінити так і залишилися потугами, і фінальний свисток як у Львові, так і в Харкові зафіксував рахунок 2:1.
Таким чином збірна Німеччини зі стовідсотковим результатом виходить у чвертьфінал, де зустрінеться з Грецією,  а Португалія поміряється силами з Чехією.

Щодо Данії і Нідерландів, то перші повертаються додому з високо піднятою головою, а другі навіть не матимуть бажання їхати в рідні краї. Такого ганебного виступу (три поразки в трьох матчах) історія голландського футболу ще не знала.  Але з цього можна зробити один приємний для українського вболівальника висновок: якщо нам колись доведеться грати з Нідерландами, то кращого міста аніж Харків годі придумати.

Півзахисник збірної Нідерландів Рафаель ван дер Варт: "Ми не заслужили на три поразки поспіль. Ви можете сказати, що в нас було дуже багато моментів, однак ми не змогли їх реалізувати. Всі зіграли погано. Повинні поглянути на себе зі сторони. Засмутили наших уболівальників.

Півзахисник збірної Португалії Мігел Велозу:  "Ми провели чудовий матч, продемонстрували командний дух. Можливо, комусь здалося, що перемога далася нам досить легко, але це зовсім не так. Нідерланди - надзвичайно сильна збірна, яка доставила нам чимало проблем. У чому секрет нашого успіху? Все дуже просто. Ми знали, як потрібно захищатися проти збірної Голландії, так що небезпечних моментів біля наших воріт було небагато. Впевнений, що на наступних стадіях турніру нас чекає успіх".

Лукаш Подольськи, нападник збірної Німеччини: "Це було щось особливе, адже я відзначив голом свій сотий матч за збірну. Проте головне, що ми дісталися чвертьфіналу".

Ларс Бендер, захисник збірної Німеччини: "Це був великий вечір для мене. Перший виступ на Євро, переможний гол, який вивів нас до чвертьфіналу... Я буду довго пам'ятати цю гру".

Данія – Німеччина – 1:2 (1:1)

Голи:  0:1 - Подольскі (19), 1:1 - Крон-Делі (24), 1:2 - Бендер (80)

Данія: Андерсен,  Кьєр,  Аггер, С. Поульсен, Л. Якобсен,  В. Квіст,  Еріксен,  Крон-Делі   Бендтнер,  Я. Поульсен (Міккельсен, 82), Цимлінг (К. Поульсен, 78)

Німеччина: Нойєр, Гуммельс, Хедіра, Швайнштайгер, Озіл,  Подольскі (Шуррле, 64),Т. Мюллер (Кроос, 84), Бадштубер,  Бендер, Лам,  Гомес (Клозе, 74)

Попередження: не було

Португалія – Нідерланди – 2:1 (1:1)

Голи: 0:1 - ван дер Ваарт (11), 1:1 - Роналдо (28), 2:1 - Роналдо (74)

Португалія:  Патрісіу, Алвеш, Пепе, 5. Коентрау,  Перейра,  Велозу,  Моутіньо,  Мейрелеш (Куштодіу, 72),  Нані (Роланду, 88), Роналду,  Поштіга (Олівейра, 64)

Нідерланди: Стекеленбург, ван дер Віль, Матейсен, Влаар, Віллемс (Афеллай, 67), Н. де Йонг, Снейдер, Роббен, ван дер Ваарт, Хунтелаар, ван Персі.

Попередження: Віллемс (51), ван Персі (70), Перейра (90+3)