День дев’ятий. Росія повертається додому

Андрій Левківський
Євро-2012, матч Росія-Греція. Фото: AFP
Попри те, що чемпіонат Євро-2012 лише перетнув екватор, попри те, що до кінця залишилось ще дуже багато матчів, і вирішальні сутички ще попереду, вболівальники все більше вірять у твердження, що нинішня першість - найкраща в історії. Настільки запеклої боротьби практично у кожному двобої пригадати важко. А настільки фантастичної розв’язки, яку сьогодні побачили вболівальники в групі А, напевно, не було ще ніколи.

Збірна Росії, яку після першого туру вже бачили в чвертьфіналі, так і не змогла подолати груповий бар’єр. Збірна Чехії, яким після поразки від тих самих росіян вже радили пакувати валізи, виходить з першого місця в чвертьфінал! А компанію їй склали греки - команда, яку разом з Ірландією, вважали чи не найбільшими  аутсайдерами турніру. І це насправді фантастика, а одночасно це футбол. Гра, в якій можливо все.

Заключний тур групового етапу традиційно змушує уболівальників всього світу підглядати в регламенти УЄФА, дізнаючись про те, хто ж пройде далі і при якій ситуації.

У групі А на тлі інших квартетів ситуація була доволі простою, проте мала певні підводні течії. Найголовніше в цій групі було те, що останній тур, практично, перетворився в 1/8 фіналу, де кожна команда у випадку перемоги гарантувала собі місце в наступному колі.

Звичайно найкраща ситуація була  у росіян, яких цілком влаштовувала нічия, а при певних обставинах і навіть поразка від греків. А самих еллінів, як і співгосподарів турніру поляків, лише перемога.

Щодо чехів, то їх цілком влаштував і нічийний результат в матчі проти Польщі, але за умови, що паралельно Греція не переможе Росію.

Тож ті, хто спостерігав за цими двома двобоями, при кожному взятті воріт могли відразу ж оцінити ситуацію в групі. У підсумку на чотирьох команди спромоглися забити лише два м’ячі, але кожен гол суттєво міняв імена майбутніх чвертьфіналістів.

БІЛЬШЕ ФОТО. ГРЕЦІЯ - РОСІЯ - 1:0

Звичайно, окремо описувати кожен двобій немає сенсу. На цьому етапі паралельні матчі виглядають як одне ціле, то ж більшість тих, хто дивися матчі біля екранів телевізорів, раз у раз переключали з одного каналу на інший. Сприймати у такій ситуації перебіг двох матчів окремо, доволі складно.

Як не дивно, але перші тайми матчів Польща – Чехія та Росія – Греція були чимось схожі. І в одній, і в другій зустрічі були команди, які виглядали активніше за суперника.

Та якщо захисна стратегія чехів сприймалася як належне (за умов двох нічийних результатів вони залишалися другими), то той факт, що греки притиснулися до власних воріт, був несподіваним. Але це скоріш за все було зумовлено тим, що елліни в голові тримали два провальних перших тайми в попередніх турах і намагалися не пропустити до перерви. То ж росіяни планомірно розстрілювали ворота Сіфакіса, щоправда їхні удари особливої загрози не несли.

А ось поляки в перші п'ятнадцять хвилин мали три фантастичні нагоди, аби відкрити рахунок. Проте ані Обраняк, ані Блашіховскі, ані Леванодовскі пробити Петера Чеха не змогли.

Після цього у Вроцлаві розпочалася злива, яка нічим не поступалася тій, що вчора пройшла над Донецьком. Але, оскільки головним рефері матчу був представник Туманного Альбіону, шотландець Крейг Томсон, зупиняти матч він не захотів.

Дощ суттєво охолодив атаки польської збірної. До кінця тайму від початкових потуг "кадри" не залишилося жодного сліду, і команди пішли в роздягальні при рахунку 0:0.

З таким самим рахунком мав би закінчитися матч у Варшаві, але… Росіяни в думках вже давно йшли відпочивати і діяли занадто розслаблено.

У певний момент Юрій Жирков навіть у простій ситуації випустив м’яч за межі поля. Греки вкинули аут, але круглий знову опинився у Жиркова, який, очікуючи свистка на перерву, давно втратив концентрацію.

На росіянина побіг Георгос Карагуніс і зумів перехопити круглого, далі грек стрімко увірвався в штрафний майданчик і холоднокровно переграв голкіпера росіян – 1:0.

Гол в роздягальню у виконанні греків суттєво змінив  ситуація в групі. Елінни з останнього місця вискочили на перше, росіяни стали другими, а зайвими опинилися чехи та поляки.

Тому не дивно, що ледь почався матч у Вроцлаві, Чехія кинулася вперед.  А поляки вже вкотре на цій першості продемонстрували катастрофічну фізичну підготовку.  Після того, як чехи почали бігати значно швидше, господарі перестали за ними встигати. І як не намагався тренер "кадри" Францішек Смуда надихнути своїх підопічних, ті ніяк не могли на рівних конкурувати з суперником.

БІЛЬШЕ ФОТО. ЧЕХІЯ - ПОЛЬЩА - 1:0

І на сімдесят другій хвилині збірна Чехії таки забила гол. Васілевскі втратив м'яч у центрі поля, Хюбшман зробив точну передачу на Йірачека, який класно прибрав на замаху захисника, а потім і переграв Тітоня, забивши такий потрібний м’яч.

Цей гол знову змінив ситуацію в групі. Чехи очолили квартет, другими ставали греки, а третіми росіяни. І, звичайно, уся увага перемістилася на варшавський матч.

А там греки демонстрували свою театральну майстерність. Вони падали від будь-якого дотику, подовгу лежали на газоні, демонструючи на обличчі шалений біль. У той же час росіяни все більше нервували. Не допомогли і заміни Діка Адвоката, і перехід на гру в чотири форварди. Греки зуміли втримати такий потрібний їм рахунок і святкували перемогу, так само як і збірна Чехії.

Тож боротьба в групі А завершилася абсолютно несподівано. Збірна Чехії посіла перше місце з шістьма балами, другі – греки, в яких чотири очки, стільки ж в росіян (але особистій зустрічі вони поступилися еллінам, тож опинилися на третій сходинці). Два очки і останнє місце у збірної Польщі.

Дік Адвокат, головний тренер збірної Росії: "Ми грали добре, атакували, але суперник гарно захищався. Думаю, в першому таймі ми продемонстрували потужну гру. Віддаю належне Греції - після перерви проти неї діяти було надзвичайно важко.

Зараз, мені нецікаво, що про мене скажуть в Росії. Ми з тренерським штабом дуже багато працювали, щоб побудувати команду. Ми не програвали впродовж 16 матчів, але нам цього разу нам не вдалося продовжити цю серію".

Головний тренер збірної Польщі Францішек Смуда: "Ми повинні пропустити цю невдачу крізь себе. Думаю, ми були занадто впевнені, що сильніші Чехії й обов'язково переможемо. Але суперник діяв просто блискуче. У нас же були шанси забити у першому таймі, але не вийшло. У підсумку ж пропустили самі і програли.

Я покидаю збірну.  У мене контракт до кінця Євро і я не бачу сенсу його продовжувати. Про те, що я покину збірну після Євро, у мене була домовленість з президентом Футбольного союзу Польщі".

Чехія – Польща – 1:0 (0:0)

Гол: 1:0 - Йірачек (73)

Чехія: Чех,  Селассі, Кадлєц, Сівок, Лімберскі,  Плашил,  Піларж (Режек, 88), Хюбшман, Колар,  Йірачек (Райторал, 83),  Барош (Пекхарт, 89).

Польща: Титонь, Беніш, Васілевскі, Перкіс, Пищек, Дудка, Поланскі (Гросіцкі, 55), Обран’як (Брожек, 73), Муравскі (Межеєвскі, 73), Блащиковскі, Левандовскі

Попередження:  Лімберскі (12),Муравскі (23), Паланскі (47), Васілевскі (61), Блащиковскі (87), Плашил (87),Перкіс (89), Пекхарт (90+3).

Греція – Росія – 1:0 (1:0).

Гол: 1:0 - Карагуніс (45+2)

Греція: Сіфакіс, Маніатіс, Цавелас, К. Пападопулос,  Торосідіс,  Папастатопулос,  Карагуніс (Макос, 67),  Кацураніс, Салпінгідіс (Нініс, 83), Самарас,  Гекас (Холебас, 64)

Росія:  Малафєєв, Анюков (Ізмайлов, 81), Ігнашевич, Жирков,  Березуцький, Широков, Денисов,  Глушаков (Погребняк, 71),  Дзагоєв,  Аршавін, Кєржаков (Павлюченко, 46)

Попередження: Карагуніс (61),  Жирков  (69), Дзагоєв (71), Холебас (90+3)

Організуватись заради перемоги. Лідери мають чітко окреслити громадянам перемогу як мету – Бен Годжес
У НАТО занепокоєні долею підводної інфраструктури вільного світу. Тим часом росіяни агресивно атакують їхню критичну наземну інфраструктуру
Є одна війна – глобальна: автократій проти вільного світу. Україна її частина – Девід Екс