День п’ятий. Чеський бліцкриг і битва за Варшаву

Андрій Левківський
Після насиченого першого туру чимало футбольних вболівальників почали ставитися до матчів Євро-2012 як ситі клієнти в ресторанах перед вибором десерту. Це вже не дуже хочеться, це взагалі не смачно, а це можна надкусити.

Прийшла біда - відчиняй ворота

Матч Греція – Чехія був радше з тих двобоїв, які захочуть дивитися лише справжні фанати футболу. Адже, грубо кажучи, кому потрібні ті греки з чехами, крім представників цих країн. Для широкого загалу результат цього матчу особливо не був важливим. Єдине, що ще могло викликати певний інтерес, це велика кількість голів. У підсумку було зафіксовано три взяття воріт, проте і вони стали тим фактором, який лише ще більше зменшив зацікавлення до цього матчу.

Адже не встигли вболівальники як слід засмакувати пиво і скуштувати те, що приготували до матчу, як у воротах греків вже побували два м’ячі. Спершу Йірачек познущався над грецьким захистом на чолі з голкіпером-ветераном Халкіасом, а згодом Піларж вдруге засмутив греків, замкнувши простріл "справжнього" чеха - чорношкірого Гебре Селассіє. Йшла лише шоста хвилина матчу…

19 номер чехів Петр Йірачек вразив ворота греків. Фото: AFP

Що точно запам’ятають греки на цій першості, це прислів’я:  "прийшла біда - відчиняй ворота". Так було в матчі з поляками, коли елліни пропустили м’яча, втратили через травму центрального захисника, а на додачу через помилку арбітра ще й залишились в меншості. Так само сталося і в матчі проти чехів. Спершу два пропущених голи, згодом травма основного голкіпера, і на додачу не зарахований гол. Чи був офсайд у Фотакіса, питання доволі суперечливе, але рефері в підсумку гол не зарахував, давши грецьким журналістам привід поговорити, що їхню збірну на Євро-2012 засуджують. Як би не було, але перший тайм для греків був абсолютно нульовим: нуль голів, нуль ударів, нуль по грі.

Томаш Росіцкі отримав попередження за фол проти Гергіоса Карагуніса. Фото: AFP

Не відомо, що саме сказав головний тренер грецької збірної своїм підопічним у перерві, але елліни у другій 45-хвилинці виглядали значно краще, аніж у першій. І як би не завершився чемпіонат для підопічних Сантуша, вони можуть вже себе називати королями другого тайму. Два матчі, два голи, дві перемоги в другій половині гри – один пункт у таблиці. Фантастична статистика. Щоправда в матчі проти Чехії цією статистикою греки мають завдячувати голкіперу Петеру Чеху. З одного боку, кращий воротар Ліги чемпіонів припустився дитячої помилки, після якої Гекас розстріляв ворота, але з іншого, ця прикрість змусила  Петера надалі діяти дуже зібрано, концентруючись на кожному м'ячі, що не дозволило еллінам відновити рівновагу.

Радість чехів від отриманої перемоги. Фото: AFP

У підсумку збірна Чехії втримала мінімальну перевагу і має непогані шанси, аби вийти в плей-офф, хоча не все втрачено і для грецької збірної.

ДИВІТЬСЯ ФОТО: Греція – Чехія 1:2

Головний тренер збірної Чехії Міхал Білек:  "Велике дякую польським уболівальникам, які нас тут дуже підтримують, але з групи вийдем або ми, або вони. Зробимо все, щоб це були ми. Після поразки від Росії тиск на нас був колосальний. Поразка сьогодні означало б кінець турніру для нас. Я радий, що ми знайшли в собі сили і перемогли. Ми почали поєдинок добре, втім як і з Росією, але цього разу ми забили. У першому таймі ми виглядали пристойно, комбінували і могли забити ще. Після перерви ми втратили Росіцкі, у якого проблеми з ахіллом, та й дурний гол на нас вплинув. Ми не хотіли тільки захищатися, проте останні півгодини вийшли дуже непростими".

Головний тренер збірної Греції Фернанду Сантуш: "З самого початку ми опинилися в непростій ситуації: програвали у рахунку. Ми знали, що чехи будуть дивитися перший матч, і знали, що можуть захопити ініціативу. Незважаючи на те що ми знали, що нас чекає, ми не зробили нічого, щоб стримати стартовий натиск суперника. на жаль, перші 10 хвилин коштували дуже дорого. З Польщею зрівняли рахунок, але в даному випадку це було зробити складніше.  Останні 15 хвилин ми грали серцем, а не розумом. Вважаю, зробили все можливе, щоб забити другий гол, але не змогли. Тепер будемо готуватися до наступного матчу. У нас небагато шансів, але вони є і ми постараємося їх використовувати.

Греція - Чехія  - 1:2 (0:2)

Голи: 0:1 – Йірачек (3), 0:2 - Піларж  (6), 1:2 - Гекас  (53)

Стадіон: "Муніципальний", Вроцлав.  Арбітр: Стефан Ланнуа (Франція)

Греція: Халкіас (Сіфакіс, 23), Маніатіс, К.Пападопулос, Торосідіс, Холебас, Карагуніс, Фотакіс (Гекас, 46), Кацураніс, Фортуніс (Мітроглу, 71), Самарас, Салпінгідіс

Чехія: Чех, Гебре Селассіє, Сівок, Кадлец, Лімберскі, Хюбшман, Йірачек, Плашил, Росіцкі (Коларж, 46, Райторал, 90), Піларж, Барош (Пекгарт, 64).

Попередження: Торосідіс (34), К. Пападопулос (56), Салпінгідіс (57).

Гра нервів

Другий поєдинок між збірними Росії та Польщі міг назвати першого чвертьфіналіста на турнірі.

Проте, на жаль, чи на щастя (у кого які уподобання), росіяни не змогли перемогти і достроково вийти з групи.

Перед матчем у Варшаві відбулися масові бійки між фанатами. Фото: AFP

Перед початком матчу новинні стрічки рясніли повідомленнями про сутички між польськими та російськими вболівальниками. У бійки довелося втрутитись поліції, яка розігнала фанатів водометами, тож атмосфера перед стартовим свистком на варшавському стадіоні була більш ніж напружена.

Здавалося, що достатньо запалити сірника, аби арена вибухнула. На щастя (і тут байдуже, які в кого вподобання), під час матчу очевидних ексцесів не було помітно. Навіть розтягнутий величезний банер росіян не став причиною для безладу.

Банер росіян. Фото: AFP

На полі теж відчувалася напруга. Достатньо було побачити, як гравці обох команд виконували гімн. Складалося враження, що вони стоять біля стіни перед розстрілом і співають революційну пісню. І добре, що усю свою злість вони не виплеснули на гравців суперника. Інакше команди точно б догравали у різних складах.

Щодо самого матчу, то він насамперед став свідченням того, що ані Росія, ані Польща ніяк не можуть претендувати на звання чемпіонів Європи. І обидві команди (як і греки з чехами) в інших групах навіть не думали б про вихід в чвертьфінал, а сподівались лише на один, максимум два набраних пункти. Проте жереб свого часу вирішив, що такий квартет гідний існування.

На полі теж була напружена ситуація. Фото: AFP

Загалом матч складався з чотирьох частин. Перша тривала до 37-ої хвилини, коли поляки доволі обережно атакували, володіли ініціативою, а росіяни дуже спокійно захищалися, очікуючи свого шансу, якого врешті і дочекалися. Після розіграшу штрафного Алан Дзагоєв головою переправив круглого у сітку воріт і вивів збірну Росії вперед, а себе чудового у лідери списку бомбардирів.

Дзагоєв б'є по воротах Титоня. Фото: AFP

Друга частина тривала до кінця першого тайму. Господарі шоковані таким розвитком подій, як і в матчі проти Греції, буквально встали. Склалося враження, що фізично збірна Польщі абсолютно не готова до турніру і тренера з фізпідготовки варто вже звільняти за профнепридатність.

Цікаво, але росіяни, відчуваючи, що суперник деморалізований, не намагалися його добити. Скоріш за все далася взнаки пам'ять про інші матчі першого туру, коли дуже часто команда, яка забивала першою, через кілька хвилин пропускала.

Боротьба за м'яч. Фото: AFP

Частина третя тривала з початку другої половини до середини тайму. Поляки знову великими силами пішли вперед, росіяни спокійно захищалися, в одній з контратак ледь не нокаутували господарів і… пропустили чудовий гол від Якуба Блащиховскі.

ДИВІТЬСЯ ФОТО: Польща Росія – 1:1

Ну і нарешті остання частина до фінального свистка – це нерви, нерви і ще раз нерви. Звичайно, відзначитися могли як росіяни, так і господарі, але занадто вони кудись поспішали і подекуди приймали не зовсім логічні рішення . Тим більше, що нічийний рахунок був кращим, аніж поразка. Тому не дивно, що саме з рахунком 1:1 завершився цей двобій. Після двох турів росіяни з чотирма очками очолюють турнірну таблицю, другі – чехи (три очки), треті – поляки ( два очки), останні – греки (одне очко).

Поляки задоволені результатом матчу. Фото: AFP

Польща - Росія 1:1

Голи:1:0 - Дзагоєв (37), 1:1 -  Блащиковскі (57)

Стадіон "Національний", Варшава. Арбітр: Вольфганг Штарк (Німеччина)

Польща: Титонь, Піщек, Беніш, Василевський, Перкі, Дудка (Межеевскі, 74), Поланскі (Матущик, 85), Блащиковські, Обраняк (Брожек, 90 +3), Муравскі, Левандовскі

Росія: Малафєєв, Анюков, Ігнашевич, А. Березуцький, Жирков, Денисов, Широков, Зирянов, Дзагоєв (Ізмайлов, 80), Аршавін, Кэржаков (Павлюченко, 70)

Попередження: Левандовскі, Поланскі - Денисов, Дзагоєв

Стратегія мужності. Наступна фаза російсько-української війни – Hudson Institute
З голуба миру на яструба війни. Як росія атакувала Францію і радикалізувала Еммануеля Макрона – The Economist
кремль у захваті від того, як США вагаються щодо допомоги Україні. Як збуджені пропагандони путіна плекають перспективу повернення Трампа – Джулія Девіс
Організуватись заради перемоги. Лідери мають чітко окреслити громадянам перемогу як мету – Бен Годжес
У НАТО занепокоєні долею підводної інфраструктури вільного світу. Тим часом росіяни агресивно атакують їхню критичну наземну інфраструктуру
Є одна війна – глобальна: автократій проти вільного світу. Україна її частина – Девід Екс