СПОРТ СТАТТІ
09 06 2012 00:31

Перший день матчів: Росія виривається вперед

Перший ігровий день Євро-2012 став справжнім святом для футбольних гурманів
Чемпіонат Європи розпочався двома неймовірними матчами. Спершу глядачі побачили феєричне шоу у Варшаві, в якому було два голи, два вилучення, нереалізоване пенальті; а згодом у Вроцлаві збірна Росії продемонструвала майстер-клас атакуючого футболу. Більш того - у першому ж матчі Євро-2012 заговорили про дуже спірне суддівство у виконанні іспанця Карлоса Веласко Карбальо.
Євро-2012, матч Росія-Чехія. Фото: AFP Зображення 1 / 15 Використовуйте клавіші для перегляду

Фантастичне відкриття

Збірна Греції вдруге отримала право разом з господарями відкривати континентальний форум. Вперше це сталося 2004 року в Португалії, коли "елліни" у стартовому двобої перемогли господарів, а згодом зустрілися з ними у фіналі. Чим це все завершилося - відомо усім, проте нинішня збірна Греції далеко не та, що була вісім років тому, та й "залізного" Отто Рехагеля на чолі команди вже давно немає.

Звичайно, греки аж ніяк не були проти повторення португальського сценарію. Але господарі мали зовсім іншу думку. З перших хвилин вони заволоділи ініціативою і знайшли слабке місце суперників на лівому фланзі захисту, звідки поляки раз за разом навішували круглого в штрафний майданчик греків. І ця тактика дала результат - на 17-й хвилині, коли лідер польської атаки Роберт Левандовскі замкнув навіс Блащіковскі.

Роберт Левандовскі забиває гол. Фото: AFP

Після забитого голу поляки продовжували володіти ініціативою, щоправда до небезпечних моментів справа не доходила. Тоді як греків переслідували невдачі. Спершу наставнику греків Сантушу довелося замінити улюбленця кожного коментатора з пострадянського простору Авраама Пападопулоса, який одержав травму (щоправда, керманич, аби не засмучувати все тих же коментаторів, випустив іншого Пападопулоса – Кіріакоса).

Згодом греки залишилися в меншості через абсолютно абсурдне рішення іспанського рефері Карлоса Веласко Карбальо, який показав другу жовту Папастатопулосу. І на довершення вже в доданий арбітром час той же Карбальо разом з усіма помічниками не побачив очевидну гру рукою польського француза Дам'єна Перкіса у власному штрафному майданчику. Тож перший тайм завершився для греків з рахунком 0:1, а також з вилученим гравцем і непризначеним пенальті.

У такій ситуації багато-хто вже списав би "еллінів". Проте після перерви глядачі побачили зовсім іншу Грецію. Це була вже та грізна команда, яка вісім років тому тріумфувала в Португалії. Греки "засіли" на власній половині поля і очікували свого шансу. Тактика, яку дехто називає "антифутболом", спрацювала на 52-й хвилині. Поляки "проспали" передачу з правого флангу. Васілевскі і Щесни зіграли вкрай невдало і Салпінгідіс, зігравши в дотик, не промахнувся по порожніх воротах – 1:1.

Салпінгідіс забиває гол. Фото: AFP

Після голу греки знову відійшли назад в очікуванні ще одного шансу, а деморалізовані поляки за інерцією продовжували беззубо атакувати. На 69-й хвилині у вболівальників зі стажем з'явилося відчуття дежа в’ю Португалії-2004. Чергова стрімка контратака греків завершилася помилкою господарів при створені офсайду і Салпінгідіс вискочив на побачення з Щенсни. Кіпер "кадри"  виставив ногу і грек впав. Карбальо справедливо вказує на одинадцятиметрову позначку. До того ж рефері повертає борг грекам і вилучає голкіпера польської збірної, хоча можна було обмежитись лише попередженням.

Добре, що у поляків ще були не використані заміни. На поле вийшов Пшемислав Тітонь, якого вважають третім голкіпером збірної, і який навіть не думав, що йому доведеться вступати в гру на цьому Євро. А так отримавши шанс, він відразу став героєм Польщі, коли парирував удар Карагуніса.

Після цього гра перестала бути цікавою. Щоправда, в одному з епізодів Салпінгідіс забив гол у ворота поляків, але до взяття воріт було зафіксовано положення поза грою у Фортуніса, який і віддав передачу. У підсумку матч завершився внічию 1:1, яка не задовольнила жодну з команд.

Польща – Греція – 1:1 (1:0)

Голи: 1:0 - Роберт Левандовський  (17), 1:1 - Дімітріос Салпінгідіс (51).

На 71 хвилині Георгіос Карагуніс не реалізував пенальті (воротар).

Стадіон: National Stadium Warsaw, Варшава (POL). Головний рефері: Карлос Веласко Карбальо (Іспанія)

Польща: Войцех Щенсни, Себастьян Беніш, Марцин Васілевскі,  Дам'єн Перкіс,  Лукаш Піщек, Еуген Поланський,  Мацей Рибусь (Пжемислав Титонь, 71), Людовик Обраньяк, Рафал Муравскі, Якуб Блащиковскі,  Роберт Левандовскі

Греція:  Константінос Халкіас,  Іоанніс Маніатіс,  Авраам Пападопулос (Кіріакос Пападопулос, 37) ,  Вассіліс Торосідіс, Сотіріс Нініс (Дімітріос Салпінгідіс, 45),  Сократіс Папастатопулос,  Хосе Олебас,  Георгіос Карагуніс, Константінос Кацураніс,  Георгіос Самарас,  Фаніс Гекас (Константінос Фортуніс, 68).

Попередження: Сократіс Папастатопулос (35),  Хосе Олебас (45), Георгіос Карагуніс (54).

Вилучення: Сократіс Папастатопулос (44, друга жовта), Войцех Щенсни (71, фол останньої надії).

На зло усім ворогам

А через годину у Вроцлаві зійшлися збірні Росії та Чехії. Як відомо, на нинішньому Євро господарями можна сміливо називати не лише Польщу та Україну, а й Чехію. Чехи усі свої матчі групового турніру грають у Вроцлаві – майже поруч з чеським кордоном. Кращого місце розташування придумати важко.

Ця команда, до речі, єдина, яка приїхала на матчі континентального форуму ... потягом. Натомість росіяни грали практично у ворожій для себе країні і проти них вболівали не лише чехи, а й місцеві вболівальники.

Додавав гостроти цьому протистоянню і головний арбітр матчу скандальний Говард Вебб, який цілком міг відпрацювати матч бездоганно, або припуститися таких помилок, про які довго будуть згадувати. На щастя, для обох команд Вебб відсудив практично бездоганно. А сам матч став святом для російських вболівальників, які побачили просто неймовірну гру своїх улюбленців.

Росіяни розкачувалися хвилин 15, а потім вистрілили дуплетом. Спершу  Кєржаков після передачі з правого флангу головою влучив у штангу і м'яч викотився прямо на ногу Дзагоєва, який сходу потужним ударом розстріляв Чеха. А через 10 хвилин Андрій Аршавін зробив блискучу передачу Широкову і Роман вдруге відправив м'яч у сітку.

Після нокауту чехи довго не могли прийти до тями. Вони атакували, але особливої гостроти біля воріт Малафєєва не було, і на перерву команди пішли за рахунку 2:0 на користь росіян.

У другій половині підопічні Білека зуміли на півгодини відродити інтригу в матчі, після того як на 52-й хвилині відіграли один гол. Відмінною передачею з глибини поля скористався Піларж, який вискочив віч-на-віч з Малафєєвим, обіграв його і відправив м'яч у порожні ворота.

Пропустивши гол, росіяни не знітилися і намагалися відновити свою перевагу в два м'ячі, особливо старався Кєржаков. Проте у нападника "Зєніту" збився приціл і він раз у раз не влучав у площину воріт. Довелося наставнику росіян Діку Адвокату міняти форварда на іншого. З виходом на поле Романа Павлюченко особливих змін в діях росіян не відбулося, але через кілька хвилин замість двійки на табло вроцлавського стадіону горіла четвірка. Це Дзагоєв і сам Павлюченко довели рахунок до великого.

Відіграти такий гандикап за вісім хвилин чехам аж ніяк не судилося. Щоправда, вони таки зуміли забити другий м'яч, проте вже після свистка арбітра, який зафіксував офсайд.

Отже, Росія стала тріумфатором першого ігрового дня і впевнено очолила групу А.

12 червня росіяни зіграють з господарями турніру, а чехи поміряються силами з греками.

Росія – Чехія – 4:1 (2:0)

Голи: 1:0  - Алан Дзагоєв (15), 2:0 - Роман Широков (24), 2:1 - Вацлав Піларж (52), , 3:1 - Алан Дзагоєв (79),  Роман Павлюченко (82).

Стадіон: Муніципальний, Вроцлав (POL). Головний рефері: Говард Вебб (Англія)

Росія: В'ячеслав Малафєєв, Олександр Анюков, Сергій Ігнашевич, Юрій Жирков, Олексій Березуцький ,  Роман Широков, Ігор Денисов , Костянтин Зирянов, Алан Дзагоєв (Олександр Кокорін, 84) , Андрій Аршавін ,  Олександр Кєржаков (Роман Павлюченко , 73).

Чехія: Петр Чех, Теодор Гебре Cелассі, Міхал Кадлець,  Роман Губник,  Томаш Сівок,  Томаш Росіцьки,  Ярослав Плашил,  Вацлав Піларж,  Петр Їрачек, (Мілан Петржела, 76) ,  Ян Режек (Томаш Хюбшман , 46),  Мілан Барош (Давід Лафата, 85).

Підписуйтесь на iPress.ua в соціальних мережах Facebook та Twitter. Будьте в курсі останніх новин. Якщо ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити редакцію